5 rzeczy, za które będą ci wdzięczne twoje okna, czyli wiosenny serwis

Jest kilka rzeczy, które warto zrobić wiosną – przenieść na strych bądź do najdalszej szafy zimowe płaszcze, czapki i szaliki. Przestudiować ofertę biur podróży i zaplanować wakacje. Oddać samochód do serwisu klimatyzacji. I dokonać drobnych przeglądów wyposażenia naszego domu.

Samochód,  instalacje i okna – co je łączy?

Samochód, instalacje wodne i elektryczne, piecyki gazowe i wiele innych – wszystko to wymaga regularnych przeglądów. O ile jednak w przypadku auta wydaje się to nam oczywiste, często zapominamy o tym, że regularnym przeglądom i serwisowi powinniśmy także poddawać nasze okna.

Pomimo, że okno składa się w kilku podstawowych elementów, powinniśmy regularnie o nie dbać. Po to, aby zapewnić im odpowiednią trwałość i poprawne działanie, a także żeby spełniały swoje zadanie przez wiele lat. Na czym polega serwis okien i czy jest do tego potrzebny fachowiec?

1. Zadania dla niefachowca.

Niektóre czynności możemy wykonywać sami i nie potrzebujemy korzystać z pomocy specjalistów. Jedną z nich jest dbanie o czystość ram okna. Używamy do tego ogólnodostępnych środków czyszczacych, albo delikatnych detergentów. Ważne, aby na zabrudzone, bądź żółte ramy okien nie stosować rozpuszczalników, ani ostrych narzędzi. Jest to o tyle ważne, że nowoczesne okna są często pokryte foliami imitującymi drewno i ostra chemia może je uszkodzić. Jeśli kupiliśmy mieszkanie, bądź dom z zaniedbanymi oknami, możemy wówczas skorzystać z pomocy specjalistycznych firm, które dysponują mocniejszymi środkami niż te, dostępne w handlu, jednak mają doświadczenie w tym, jak ich bezpiecznie i skutecznie używać.

2. Serwis okuć – dlaczego jest ważny?

Jednymi z bardziej narażonych na zużycie mechaniczne elementami okien są okucia i klamki. Pełnią one bardzo ważną rolę – począwszy od utrzymania ciężaru całego skrzydła, poprzez zabezpieczenie domu przed itruzami, na parametrach izolacyjnych kończąc. Podstawowy serwis okuć możemy bez problemu przeprowadzić sami – wszystkie ruchome części należy nasmarować, szczególnie wtedy, gdy zaobserwujemy, że „na sucho” działają z oporem. Wystarczy pamiętać, żeby środek smarny nie zawierał kwasów ani żywic wywołujących korozję. Najłatwiej dostępnym preparatem jest smar silikonowy, olej maszynowy, bądź wazelinę techniczną.

3. Szczelne okna to twoje oszczędności.

Równie ważnym, co okucia elementem, są uszczelki. Nowoczesne materiały stosowane w oknach są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, ale w kwestii uszkodzeń mechanicznych zbyt wiele się nie zmienia. Nowoczesną uszczelkę można przeciąć  równie łatwo, co stosowaną przed dekadą. Dobra wiadomość jest taka, że taką uszczelkę możemy dokupić - wystrarczy znać jej profil i potrzebną długość. Najłatwiej znaleźć ją w salonie dystrybutora okien, ale uszczelek można szukać  także w specjalistycznych sklepach budowlanych. Nowoczesne uszczelki fabrycznie pokrywane są specjalną powłoką silikonową, którą dodatkowo możemy przetrzeć olejem do maszyn precyzyjnych.

4. Szyby i szczelność – czyli co się dzieje zimą?

Wiosna to w końcu także dobry moment do tego, aby zająć się wszelkimi nieszczelnościami, które najłatwiej zlokalizować w oknach właśnie zimą. Kłopoty z utrzymaniem optymalnej temperatury, przedmuchy, skraplająca się pomiędzy szybami woda – wszystkie te objawy mogą sugerować, że naszymi oknami powinien zająć się fachowiec. Wykryte nieszczelności spowodowane odkształceniem profilu, bądź rozszczelnienie pakietu szybowego to już zadania dla wykwalifikowanego serwisanta. Nie powinniśmy oszczędzać na usuwaniu tych usterek, bo mogą spowodować jeszcze większe straty. Wprawdzie dopiero jesienią lub zimą, ale czas płynie szybko. Szczególnie wtedy, gdy za oknem rozpieszcza nas słońce i dwycyfrowa temperatura.

Zobacz więcej