Jak design wpływa na relaks, czyli mieszkanie stworzone do odpoczynku!

Jeszcze nie tak dawno królowała w Polsce moda na hygge. To zjawisko, które przywędrowało do nas wprost ze Skandynawii, określało poczucie wewnętrznej równowagi, bezpieczeństwa i szczęścia. Ten (być może odrobinę wyeksploatowany marketingowo trend) ukazywał jedno - ogromną tęsknotę rodaków za spokojem i harmonią wnętrz. Dom ma sprzyjać wypoczynkowi, jego wystrój ma też odzwierciedlać temperament właścicieli. Otaczanie się rzeczami dobrze zaprojektowanymi, ciekawymi w formie, a przy tym funkcjonalnymi, jest tym do czego wszyscy przecież chcemy dążyć. 

Planujesz swój własny kącik do relaksu?
Chcesz by Twój dom był miejscem stworzonym do odpoczynku?
Przeczytaj artykuł, zainspiruj się i weź udział w naszym konkursie!
Szczegóły na końcu wpisu!

                              - spis gościnny i wybór zdjęć autorki bloga Ale tu ładnie -

Sztuka projektowania, czyli kilka słów o designie użytkowym

Przejdźmy więc do istoty designu, czyli sztuki projektowania. Nasz dom to nie muzeum. Dobry design to nie tylko wizualna strona wnętrz i przedmiotów. Po co mieć najpiękniejszy fotel czy kanapę, skoro nie jest ona wygodna? Projektując dom, nabywając meble i akcesoria - zwracajmy uwagę na funkcjonalność wybieranych rozwiązań.

Czy design musi być drogi? Niekoniecznie. Musimy jednak pamiętać, że cena odzwierciedla nie tylko koszt wyprodukowania i artystyczną wizję projektanta. Zawiera się w niej koszt licznych prób, konsultacji, żmudnego dobierania najbardziej optymalnych materiałów i wypracowania najlepszej ergonomii. Ta różnica w cenie przekłada się na jakość wykonania, jego estetykę, funkcjonalność i komfort użytkowania. Należy o tym pamiętać, bo żyjemy w czasach wyboru. To my kształtujemy nasze otoczenie, warto czasem przedłożyć ilość nad jakość.


 

Bądź kreatorem, stwórz najlepsze dla siebie miejsce!

Dobrze zaplanowane pomieszczenia, spełniające swoje funkcje, pełne światła i harmonijnie dobranych przedmiotów, wpływają niewątpliwie na komfort codziennego życia i nasze samopoczucie. Przerwa na oddech po ciężkim dniu, możliwość odpoczynku w wygodnym fotelu lub krótki relaks z książką w ręku, to właśnie to czego wszyscy potrzebujemy. Miło jest zawiesić wzrok na estetycznej tkaninie, usiąść przy stole, którego wysokość jest idealnie dobrana do naszego wzrostu, ułożyć się w wygodnej kanapie, w najbardziej komfortowej pozycji. Wnętrze, w którym będziesz czuł się dobrze to niekoniecznie wnętrze jak z katalogu. Postaw na meble i dodatki, które odzwierciedlają Twoje upodobania, a jednocześnie sprzyjają odpoczynkowi. Miękkie tekstylia, klimatyczne oświetlenie, naturalne akcenty i materiały, np. drewno - to wszystko pozwoli ukoić Twoje skołatane nerwy. Lubisz wyraziste i ostre kolory? Zastanów, się czy sypialnia jest najlepszym miejscem na ich zastosowanie ;)Światło, więcej światła!

Światło i jego ilość również wpływa na nasze zmysły i samopoczucie. Dobrze zaprojektowane wnętrze pozwala na jak największy dostęp naturalnego oświetlenia. Wszyscy wiemy jak pogorszyć może się samopoczucie zimą, a jaki przypływ energii odczuwamy wiosną. Warto tę wiedzę wykorzystać już na etapie projektowania domu czy mieszkania i rozsądnie rozplanować ekspozycję naszych okien. To może być klucz do naszego dobrego nastroju! Czasem lepiej zamienić funkcje pomieszczeń i usytuować sypialnię w miejscu, gdzie jest mniej naturalnego światła, na korzyść salonu, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia.

Wybór okien to również istotna sprawa, warto by były jak największe, a przy tym dobrze skonstruowane, z dbałością o estetykę i funkcjonalność. Najlepiej odpoczywamy na tarasie lub balkonie? Wybierzmy rozwiązania, które ułatwią komunikację między domem, a strefą na zewnątrz, np. okna z systemami przesuwnymi. Ich skrzydła po otwarciu nie wchodzą do wnętrza pomieszczenia i nie zabierają cennej przestrzeni. Daje to dużo większą swobodę przy aranżacji mieszkań. Warto również zastosować niski próg, który zminimalizuje ryzyko potknięcia. Szczególnie istotne, gdy po domu lubimy przechadzać się, mając wzrok utkwiony w książce, a w dłoni filiżankę gorącej, parującej herbaty.Design, to również zabawa kształtem, formą i kolorem. Pozwólmy sobie czasem na odrobinę szaleństwa, ale szaleństwa kontrolowanego, wybierając przedmioty i rozwiązania, które będą nie tylko cieszyć oko, ale służyć prze wiele lat. Pozwólmy sobie na radość z wyjątkowości własnego wnętrza i komfort jego użytkowania, a to przełoży się ja jakość codziennego życia. Enjoy!

UWAGA! KONKURS!

Szczelne okna to synonim spokoju, ciepła i przytulności. Ale na odpoczynek i poczucie komfortu w domu wpływ mają i inne czynniki, np. design. Czy wiecie na co zwrócić uwagę aranżując swoje wnętrza? Koniecznie przeczytajcie nasze porady przygotowane przez Karolinę, autorkę bloga Ale tu ładnie. Zainspirujcie się nimi i weźcie udział w naszym konkursie. Do wygrania dwa zestawy bardzo relaksujących nagród: ciepły pled i aromatyczne świece aromatyczna świeca Yankee Candle!

Co należy zrobić?

- Pokaż swoje ulubione domowe miejsca do odpoczynku. Czym się wyróżniają? Za co lubicie je najbardziej? :) Pochwalcie się zdjęciem w komentarzu FB pod postem konkursowym!
- Zapisz się do newslettera, który znajduje pod wpisem na blogu!
- Na Wasze odpowiedzi czekamy do 13 lipca 2018, godz. 23.59

Powodzenia!

Zobacz więcej