Na co warto zwrócić uwagę podczas projektowania pokoju dla dziecka?

Budowa nowego domu lub gruntowny remont mieszkania wiążą się z wieloma wyzwaniami. Gdy wreszcie wkraczasz do przyszłego pokoju swoich dzieci, gdzie szary gips na ścianach aż błaga o odrobinę koloru, z sufitu sterczą kable, a w otworach okiennych hula wiatr może Ci się wydawać zupełną abstrakcją, że w tym miejscu może powstać funkcjonalna i przyjazna enklawa dla potomstwa. Głowa do góry - jest to jak najbardziej możliwe!

Jeśli chcesz poprawić jakość przyszłego codziennego życia w dziecięcym lokum, z pewnością przydadzą Ci się poniższe podpowiedzi. Czasem nawet drobiazgi mogą mieć wpływ na komfort użytkowania i lepsze samopoczucie mieszkańców.

1. Mądrze rozplanuj przestrzeń

Projektując przyszły pokój dla dzieci zwróć uwagę na jego ułożenie względem stron świata. Idealnie, gdy okna wychodzą na południe, południowy wschód lub zachód. Występuje tu podobna zasada jak podczas planowania pomieszczeń do użytku dziennego – spędza się w nich dużo czasu, więc przez większość dnia wnętrze powinno być odpowiednio nasłonecznione.

Zastanów się nad rozstawieniem mebli: ogólnie przyjmuje się, że lepiej, gdy łóżka nie znajdują się bezpośrednio pod oknami, z kolei miejsce do pracy wymaga widnego kącika blisko źródła naturalnego światła.

 

2. Wpuść więcej światła!

Jeśli dopiero zaczynasz planowanie przyszłego domu rozważ wybór okien większych niż standardowe. Naturalne oświetlenie to najlepsze, co może się przydarzyć mieszkalnym wnętrzom i ich użytkownikom – wpływa na dobre samopoczucie i poprawia koncentrację.

Zwłaszcza zimą każdy flegmatyczny promyk słońca wpadający przez szybę jest na wagę złota! Poza tym duże okna mogą stworzyć niepowtarzalny charakter pomieszczeń. Nie bez znaczenia jest również argument ekonomiczny: w dobrze doświetlonych wnętrzach zużywamy o wiele mniej elektryczności.

3. Wyodrębnij strefy funkcjonalne

Pokój dziecięcy jest jednocześnie poligonem doświadczalnym, biblioteką, salą gimnastyczną oraz sypialnią. By dobrze spełniał wszystkie zadania podziel go na umowne strefy według schematu: zabawa / nauka / odpoczynek. A następnie – w zależności od możliwości lokalowych – nadaj każdej z nich odpowiedni charakter.

W miejscu do zabawy sprawdzą się zdecydowane kolory i dodatki, które pobudzą wyobraźnię i kreatywność potomstwa. Jeśli dysponujesz większym pomieszczeniem zastanów się nad materacem gimnastycznym, linami do wspinaczki lub huśtawkami - dzieci tracą na tych sprzętach masę energii! Strefa do spania powinna być bardziej stonowana, sprzyjająca wyciszeniu, natomiast miejsce do nauki – minimalistyczne, nierozpraszające i jasne. Pomyśl o odpowiednim oświetleniu: sufitowe w miejscu do szaleństw, a w kąciku do spania rozproszone światło lampki nocnej lub kinkietów, idealne do wieczornego czytania na dobranoc. W miejscu do pracy przyda się lampka biurkowa o dość dużej mocy.

4. Zadbaj o bezpieczeństwo

To, jak duży nacisk w urządzaniu wnętrza powinniśmy położyć na kwestie bezpieczeństwa zależy głównie od wieku przyszłych lokatorów – odmiennymi zasadami rządzą się pokoje niemowląt, a zupełnie inaczej będziemy obmyślać lokum dla nastolatka. Przy maluchach zwróć uwagę na niedostępne kontakty i kable, lampy, które się nie nagrzewają oraz rolety bez sznurków. Dobrze, jeśli w pomieszczeniu nie ma różnic wysokości: progów i schodków, o które można się potknąć.

Okna w pokoju dziecięcym powinny posiadać odpowiednie zabezpieczenia i atesty. System Bezpieczne Dziecko z oferty Vetrex posiada blokadę klamki, dzięki której mały odkrywca wprawdzie uchyli okno, ale już nie otworzy go na oścież bez kluczyka. Dzieci bywają bezlitosne dla sprzętów domowych, nigdy nie wiadomo kiedy z impetem wpadną na jakąś szybę. Producenci proponują obecnie takie rozwiązania, w których tafle szkła są sklejone ze sobą i - podobnie jak szyba w samochodzie – mogą wprawdzie rozlecieć się na milion kawałków, ale nikogo nie zranią utrzymywane przez mocną folię.

5. Pamiętaj o zdrowym wypoczynku

Jak poprawić jakość (i długość) snu potomstwa? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu rodziców. Niestety nie istnieje jeden skuteczny sposób na to, by w sobotnie przedpołudnie nasz małoletni spał do jedenastej, ale zawsze można spróbować wydłużyć sen chociaż o zbawienne pół godziny. Przede wszystkim minimalizuj hałas. Cisza sprzyja zdrowemu wypoczynkowi dzieci, co bezpośrednio przekłada się na zdrowy wypoczynek rodziców.. a także na ich kondycję psychiczną. Dlatego wybierając okna patrz na parametry związane z izolacją akustyczną.

W porze letniej, gdy dzień jest długi, maluchy budzą się wraz z pierwszymi promieniami słońca i nie ma szans, by im wytłumaczyć, że jest dopiero piąta trzydzieści. Nie respektują nawet sobót, niedziel i dni świątecznych! W związku z tym warto zaopatrzyć okna w specjalne rolety nie przepuszczające światła. Każdy rodzic, który takie zainstalował przyzna, że to inwestycja warta każdej złotówki.

Pokój dziecięcy to wyjątkowy fragment domu!

Jest bazą dla małych odkrywców, w której mogą spokojnie zgłębiać wiedzę, niespokojnie szaleć, a następnie długo wypoczywać. Dobry pokój to taki, z którego dzieciom nie chce się wychodzić. A rodzice z bezpiecznej odległości, najlepiej z perspektywy kanapy, z wciąż ciepłą kawą mogą obserwować zgodną i kreatywną zabawę. Tak to wygląda w marzeniach, miejmy nadzieję, że Twoje wkrótce się spełnią!

- wpis gościnny Agaty z bloga Ruby Times

 

UWAGA! KONKURS!
Planujecie remont pokoju dziecka? Szukacie praktycznych wskazówek, które pomogą Wam w aranżacji tej wyjątkowej przestrzeni? Przeczytajcie porady, które przygotowała dla Was Agata z bloga Ruby Times, doświadczona mama rozbrykanej trójki! Zainspirujcie się…. i weźcie udział w naszym konkursie! Do wygrania trzy karnety podarunkowe do sklepu Mamissima.pl o wartości 100 PLN.  Co nalezy zrobić?

  • Pokażcie pokoje swoich pociech! Może wyróżniają się baśniową aranżacją, nietypowymi rozwiązaniami projektowymi, albo własnoręcznie zrobionymi dodatkami?

  • Pochwalcie się swoimi pomysłami w komentarzu pod postem konkursowym na FB fanpage Vetrex!  (KLIKNIJ TUTAJ)

  • Zapiszcie się do newslettera, który znajduje się na końcu wpisu blogowego

  • Na Wasze zgłoszenia czekamy do 12.06.2018, godz. 23.59!

Powodzenia!

Zobacz więcej