Okna tarasowe i wielkogabarytowe – 5 najpopularniejszych mitów

Duże przeszklenia w nowoczesnych budynkach są jak egzotyczna wycieczka w tropiki – z jednej strony kuszą, ale z drugiej wzbudzają czasami zaniepokojnie. Jak się okazuje – zupełnie niepotrzebnie. Oto 5 najpopularniejszych mitów dotyczących wielkogabatytowych okien.
 

Im większe okno, tym więcej ciepła ucieka na zewnątrz

Okno jest elementem ściany, którego właściwości termoizolacyjne są zupełnie inne, niż pozostałej części muru. O ile ścianę możemy docieplić za pomocą dodatkowych materiałów, o tyle w przypadku okna taka opcja  jest utrudniona. Jeżeli producent nie zastosował odpowiednich materiałów i technologii –  niewiele jesteśmy w stanie zrobić. Stąd też obawy wielu inwestorów o to, czy duże przeszklenia nie zrujnują domowego budżetu – szczególnie w sezonie grzewczym. Produkowane dzisiaj okna można wyposażyć w „ciepłe” pakiety szybowe. Właściwości termoizolacyjne określa współczynnik Ug (dla pakietu szybowego) oraz Uw (dla całego okna). W nowoczesnych oknach klasy premium pakiety mogą mieć wyjątkowo niski współczynnik Ug na poziomie 0,5W/m2K, co w połączeniu z „ciepłą” ramą powoduje, że okno jest niemal tak samo enegrooszczędne, jak ściana. [o tym jak odczytać paramatry okna przeczytasz na naszym blogu]
 

Duże okna powodują przegrzewanie wnętrza

Duża powierzchnia okien w domu zdaje się mieć same plusy – sporo naturalnego i darmowego światła w ciągu dnia, możliwość szybkiego przewietrzenia wnętrza i naturalnego ciepła, dzięki któremu oszczedzamy na ogrzewaniu. Ale co się będzie działo z takim wnętrzem latem? Im więcej przeszkleń – tym więcej promieni UV wpada do środka, co powoduje nagrzewanie wnętrza. W praktyce jednak, w przypadku zastosowania pakietów trzyszybowych, współczynnik przenikalności energii słonecznej osiąga niższe wartości, tak więc wnętrze domu nagrzewa się w mniejszym stopniu.  Dodatkowo niemal każde okno możemy wyposażyć w żaluzję, roletę, albo markizę i w ten sposób regulować temperaturę.

Duże okna są mniej bezpieczne i łatwiej je wyłamać

Chęć osiągnięcia kompromisu pomiędzy doświetlonym wnętrzem, nieograniczonym widokiem za oknem, a optymalnym poziomem bezpieczeństwa takiego budynku inspiruje projektantów i producentów stolarki do szukania lepszych i skuteczniejszych rozwiązań. Pomimo dużej powierzchni, możemy wybrać system okienny posiadający odpowiednią klasę antywłamaniowości, na którą składają się między innymi specjalne okucia, czy wklejane pakiety szybowe ze specjalną folią o zwiększonej odporności na włamanie. Dodatkowo, nowoczesna stolarka – oprócz zabezpieczeń typowo mechanicznych – oferuje możliwość wyposażenie okien w czujniki, które mogą być połączone z systemem alarmowym domu. Taka kombinacja zabezpieczeń powinna zagwarantować nam spokój i w żadnym wypadku nie będzie bardziej niebezpieczna od niewielkiego okna gorszej klasy.

Wielkogabarytowe drzwi tarasowe trudno otwierać i zamykać

Technologia produkcji okien z profili PVC umożliwia tworzenie przeszkleń o szerokości 6500 mm i wysokości 2700 mm. Im wieksza powierzchnia, tym większa waga okien, która może sięgać kilkuset kilogramów. Wydawać by się mogło, że takie okno będzie niezwykle uciążliwe w codziennym użytkowaniu – otwieranie lub rozsuwanie, zamykanie, etc... W rzeczywistości specjalne systemy okuć przesuwno-podnoszonych umożliwiają łatwe sterowanie skrzydłami, więc z naszej perspektywy nie powinniśmy dostrzec jakiejkowliek trudności. Poza tym w oknach przesuwnych typu HST można zainstalować automatyczny mechanizm sterowania skrzydłami, który pozwoli otwierać okno pilotem.

Nawet duże okno zamontuje doświadczona „złota rączka”
 

Użytkownicy nowoczesnej stolarki okiennej zapominają niekiedy, że deklaracje producenta dotyczące właściwości termoizolacyjnych, antywłamaniowych i użytkowych okien zakładają również ich właściwy montaż. Występuje tutaj pewna analogia do branży motoryzacyjnej – niektórym może się wydawać, że nowoczesne auto powinien naprawić każdy mechanik. W rzeczywistości – w celu utrzymania najwyższych parametrów użytkowych powinniśmy korzystać z usług specjalistycznego warsztatu, który dysponuje sprzętem i wiedzą na temat zastosowanych technologii bezpośrednio od producenta. Jeśli decydujemy się na nowoczesne, enegrooszczędne i bezpieczne okna, ich montaż zlećmy profesjonalnej ekipie rekomendowanej przez producenta. Dzięki temu przekonamy się, że większość obaw dotyczących wielkogabarytowych okien to mity.

 

Zobacz więcej