Okno na pierwszym planie, czyli okucia Roto NT Designo

Być może trudno w to uwierzyć, ale są na świecie ludzie, których praca polega na minimalizowaniu. To specjaliści od odciążania brył, nadawania lekkości przedmiotom codziennego użytku. Inżynierowie o ogromnej wiedzy i jednocześnie artyści, dzięki którym coś działa i wygląda pięknie. Bo wygląda prosto.

Piękno prostoty i funkcjonalności

Zdążyliśmy już przyzwyczaić się do łagodnych linii w autach, minimalistycznych i niezaprzątających uwagi desek rodzielczych ze szklanymi ekranami zamiast guzików. Takich, gdzie wszystko jest na swoim miejscu, ale jednocześnie działa i pozwala nam się cieszyć samym faktem podróżowania. Komputery, sprzęt AGD – praktycznie wszystko staje się prostsze, bardziej schludne i ograniczone w formie, a mimo wszystko – piękne.

Mniej znaczy więcej, czyli filozofia wnętrz

To jest właśnie znak naszych czasów – odwrót od wizualnego przepychu i zwrot ku niezaburzonym liniom i prostym bryłom. Podobnie jest z naszymi wnętrzami – coraz chętniej zwracamy się ku minimalizmowi we wnętrzach. Zamiast wielu barw wybieramy kilka stonowanych odcieni, albo wypełniamy nasze domy bielą – żeby nic nie odwracało naszej uwagi od beztroskiego czasu z najbliższymi. Ta „minimalistyczna” rewolucja dotarła również do wyposażenia naszych domów. Jeśli tylko zechcemy, nasze okna mogą cieszyć zmysły prostotą – nadal będą skutecznie chroniły nas przed burzą, deszczem i mrozem, ale ich forma będzie jeszcze prostsza. Wszystko to dzięki nowoczesnym okuciom z linii Designo.


 

Rewolucja dzięki prostocie

Na czym polega rewolucja? Oczywiście - na prostocie.
Okna wyposażone we wspomniane okucia mają niewidoczne zawiasy – jedyny wystający element to klamka. Nic nie zaburza linii skrzydła – nie ma konieczności zakładania osłonek na zawiasy, które pod wpływem promieni słonecznych czasami zmieniają kolor i nie wyglądają estetycznie. Oprócz walorów estetycznych, okucia Designo to także wiele zalet praktycznych. Wyposażone w nie okna stanowią bardzo skuteczną ochronę przeciwłamawianową, dzięki zintegrowanemu zabezpieczeniu przeciwwyważeniowemu. Dodatkowo w zawiasach zintegrowano ograniczniki rozwarcia do 95 stopni. Maksymalna nośność okuć Designo to aż 150 kilogramów, co pozwala montować bezpieczne pakiety szybowe - bez obaw o stabilność i sztywność skrzydła.
 

Minimalny znaczy niezawodny i energooszczędny

A co z niezawodnością takich okuć? Są wyjątkowo praktyczne dzięki opatentowanym, zintegrowanym w zawiasach komorom smarowym. Czy ten minimalizm przekłada się jakoś na inne walory i parametry okien? Jednym z ważniejszych, które często decydują o wyborze konkretnego rozwiązania, są te, związane z właściwościami termoizolacyjnymi. Na tym polu także można uznać, że prostota ma swoje zalety – ukrycie zawiasów sprawia, że w żadnym miejscu okna nie ma niebezpieczeństwa przygniecenia bądź przerwania uszczelki, co ma ogromne znaczenie szczególnie w budownictwie pasywnym.

 

Zobacz więcej