Śnieg, owczarek belgijski i Gregory Porter, czyli dlaczego zimą warto zamawiać okna?

To już jest ten czas. Gdy świeży śnieg powinien skrzypieć pod butami, a twój owczarek belgijski śmiesznie wyglądać ryjąc w zaspach białego puchu. Ale choć krajobraz za oknem raczej nie współgra z aktualną porą roku, nie zmienia to faktu, że kolejną zimę spędzisz prawdopodbnie w nowym domu. Masz więc jeszcze trochę czasu, żeby zaplanować ostatnie etapy budowy i zastanowić się nad wykończeniem wnętrz.

Temperatura na minusie daje się we znaki nie tylko ekipie budowlanej

Zima jest taką trochę dziwną porą roku dla wszystkich budujących – z jednej strony niskie temperatury opóźniają, bądź uniemożliwiają kolejne etapy inwestycji. Ale z drugiej to dobry moment, żeby skorzystać z lepszych ofert na zakup stolarki okiennej. Dobrze też mieć gdzieś z tyłu głowy fakt, że okna nie są dostępne w sklepie na półce. Jeśli wybrałeś model w nietypowym kolorze lub rozmiarze, albo twój projekt zakłada bardziej nieszablonowe przeszklenia, przygotuj się na nieco dłuższy czas oczekiwania.

Jak zamawiać okna?

Najtrudniejszym etapem jest wybór okna i jego konkretnych parametrów. Jeśli czujesz, że twoja wiedza wymaga uzupełnienia, zerknij do jednego z naszych archiwalnych wpisów, w którym opisujemy najważniejsze zagadnienia związane ze stolarką okienną. Załóżmy jednak, że ten etap masz już za sobą.  Wybrałeś już producenta i model, skorzystałeś także z propozycji doradcy i byłeś na budowie, gdzie montowana jest taka sama stolarka, jak ta, którą zamówiłeś. Wstępną wycenę poznasz już na jednej z pierwszych wizyt w salonie producenta okien. Bardziej szczegółową – kiedy zostaną już wykonane pomiary. Czas oczekiwania na pomiar to zazwyczaj kilka dni. Na same zaś okna – kilka tygodni.

O czym należy pamiętać?

Najlepszy czas na zamawianie okien jest teraz – oprócz tego, że jesteś w stanie wynegocjować lepszą cenę, albo zwyczajnie skorzystać z obniżki przygotowanej przez producenta okien, to w większości przypadków czas oczekiwania będzie krótszy, niż w szczycie sezonu. Z samym montażem trzeba będzie jednak poczekać. Chociażby dlatego, że montaż stolarki najlepiej wykonywać przy dodatnich temperaturach. Jeśli zamawiasz okna do już wybudowanego domu lub mieszkania, musisz pamiętać, że sam montaż potrwa dzień, bądź kilka (w zależności od wybranego systemu montażu).

Kiedy podpiszesz już umowę, możesz spokojnie wrócić do domu. Zaparzyć kawę, a do odtwarzacza wrzucić nową płytę Gregory'ego Portera. I gdyby tylko twój owczarek, dokładnie przy„Pick Yourself Up”, nie przypomniał sobie, że czas na spacer...

Zobacz więcej