Światło, więcej światła!

Klimat w naszym kraju nas nie rozpieszcza. Jesień często zaczyna się gdzieś w okolicach sierpnia, a jakby tego było mało, w czasie kilku miesięcy w roku, musimy liczyć się z chłodem i szarówką. I nawet narzekać nie wypada, bo w końcu jak jesień, to jesień.

Specjaliści polecają w takich momentach wyjechać  gdzieś do ciepłych krajów, żeby naładować akumulatory prawdziwym słońcem. Przyznajmy jednak, nie zawsze jest to proste czy możliwe. Ale gdyby tak załatwić sobie trochę dodatkowego słońca w naszych salonach, kuchniach i sypialniach? Chociażby parę bonusowych kwadransów? To całkiem możliwe! Zwłaszcza, gdy planujemy budowę domu. To właśnie ten moment, w którym możemy zaplanować regularne nasłonecznianie naszych wnętrz.   

Co wpływa na ilość światła w naszym domu?

Przeszklenia w nowoczesnych oknach to pakiety złożone z kilku szyb, wypełnione gazem i pokryte specjalnymi powłokami. Wspomniane powłoki mają na celu przepuszczenie do wnętrza promieniowania słonecznego oraz odbijanie i zatrzymywanie wewnątrz domu promieniowania cieplnego. Mówiąc bardziej obrazowo, szyba w nowoczesnym oknie z jednej strony pozwala doświetlić wnętrze, a z drugiej – chroni przed ucieczką ciepła w drugą stronę, czyli na zewnątrz budynku. Właściwości termoizolacyjne szyby określa współczynnik przenikania ciepła - Ug. Z kolei o przepuszczalności światła przez szybę mówi nam współczynnik Lt. To właśnie ten parametr określa stosunek światła, które dociera do szyby, do tego, które przez nie przenika. Współczynnik wyrażony jest w procentach – im wyższy, tym „ jaśniejsze” będą nasze okna. 

 

Na co zwracać uwagę przy zakupie „jasnych” okien?

Ilość światła dziennego w pomieszczeniach ma duże znaczenie dla zapewnienia odpowiedniego komfortu życia mieszkańców. Kupując okna, warto zadbać o to, by nowa stolarka okienna charakteryzowała się możliwie wysokim  współczynnikiem przepuszczalności światła (Lt.). Jednak przeglądając oferty producentów okien, warto wziąć pod uwagę rzeczywiste parametry, zamiast ulegać presji haseł reklamowych. Często obietnica większej ilości światła niesie za sobą gorsze parametry termoizolacyjne okna, szczególnie wtedy, gdy ta „większa ilość światła” odbywa się kosztem zmniejszenia szerokości profilu skrzydła. Aby konstrukcja naszego okna była stabilna, nie możemy bez końca zmniejszać profilu ramy i zwiększać tafli szyby. Pamiętajmy, aby upewnić się, że okno z zdużym przeszkleniem posiada odpowiednio wzmocniony profil. O wszystkich szczegółach poinformuje cię doświadczony doradca handlowy.

Budowa okna to nie wszystko

Przy wyborze rozmiarów okna warto też zwrócić uwagę na rekomendowane proporcje okna. Przyjmuje się, że w pomieszczeniach, w których przebywamy najwięcej (salon, sypialnia, kuchnia itp.) minimalna powierzchnia okien w stosunku do powierzchni podłogi wynosi 1:8. W innych pomieszczeniach, w których światło dzienne jest niezbędne, stosunek ten wynosi 1:12. Pamiętajmy jednak, że wskazana wartość minimalna może spowodować, że pomieszczenie będzie za ciemne, ale przesada w drugą stronę spowoduje, iż przez modne duże przeszklenie utracimy pewną część ciepła . Zwłaszcza w chłodne miesiące, gdy słońce jest raczej rarytasem. Warto zachować więc umiar, a w momentach decyzyjnych zasięgnąć porady eksperta.

Jako rozsądnym i wymagającym inwestorom powinno zależeć nam przede wszystkim na tym, aby inwestycja pozwalała oszczędzać na kosztach ogrzewania, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego komfortu wewnątrz budynku.

Zobacz więcej