Szprosy w oknach. Nowoczesność w tradycyjnej formie!

Kto by pomyślał, że szprosy to tak dyskusyjny temat! Przez wielu uwielbiany i wymarzony element stylizacyjny okna, dla innych zupełnie zbędny i niepraktyczny dodatek. Bez względu jednak na wszystkie odmienne opinie - przyznać trzeba jedno. Dom, w którym królują okna ze szprosami nabiera niepowtarzalny charakter.

Szprosy czyli…

Zacznijmy od podstaw. Szprosy (inaczej szczebliny) to delikatne listewki dzielące szybę na kilka niewielkich, nieotwieranych kwater. Dostępne są dwa rodzaje: szprosy międzyszybowe, zamontowane w pakiecie szybowym (zamawiane są wraz z całym oknem) oraz szprosy zewnętrzne, które nakleja się na szybę. Szprosy nadają oknom urok, ale mogą też nieco pogorszyć jego parametry energooszczędne lub ograniczyć dopływ światła do pomieszczenia. Możemy tego jednak uniknąć. Przeszklenia wyposażone w szprosy powinny być duże, a wzór, który tworzą listewki, nie powinien być zbyt gęsty.

Tradycja vs nowoczesność

Skąd wzięły się szprosy? Kiedyś, gdy brak było dużych tafli szkła, były jedynym sposobem na montaż okien w budynkach. Stanowiły wzmocnienie szyby. Dziś pełnią głównie funkcję dekoracyjną. Wbrew obiegowej opinii szprosy nie są już tylko zarezerwowane dla przedwojennych kamienic, czy stylizowanych dworków. Okna ze szprosami coraz częściej spotkać możemy w nowoczesnych i bardzo współczesnych realizacjach. I prezentują się w nich naprawdę spektakularnie! Zobaczcie :)

Szprosy doskonale sprawdzają się w panoramicznych i dużych oknach. Zmniejszają optycznie przeszklenie i sprawiają, że okno wydaje się „lżejsze”.

Świetnie wyglądają też w oknach o niestandardowych i nietypowych kształtach. Szprosy wewnętrzne mogą być wygięte w łuki czy koła, a nawet zostać połączone pod różnymi kątami. Dzięki tym możliwościom jesteśmy w stanie ozdobić każde, nawet najbardziej finezyjne okno.

A jak szprosy realizują się w obecnych trendach aranżacyjnych? Wnętrza nowoczesne i minimalistyczne wciąż wiodą prym, to prawda. Ale  przecież współczesnych wnętrzarskich nurtów jest znacznie więcej. Szprosy doskonale pasują więc zarówno do stylu skandynawskiego, jak i prowansalskiego, shabby chic, industrialnego czy glamour. 

Szprosy? Warte rozwagi, ale…

Szprosy to bardzo zdefiniowany element dekoracyjny okna, który wpływa nie tylko na estetykę całego wnętrza, ale również wygląd elewacji budynku. Dlatego nie powinno się ich wybierać pochopnie! Nieodpowiednio dobrane kolory czy niewłaściwy podział pól mogą oszpecić całą naszą inwestycję. Umieszczenie szprosów w oknach wymaga więc przemyślenia, odpowiedniego projektu i precyzyjnego montażu. Ale gdy wszystkie powyższe czynniki zostaną spełnione….ach, będzie pięknie!

 

Zobacz więcej